Test Automation Engineer (C#) (729)

Founded in 1999 in Vienna, the Qualysoft Group is a manufacturer-independent IT consulting and services company, which successfully provides support for its international customers with the aim of boosting their competitiveness and economic efficiency through innovative IT solutions. Its focus is on financial services providers, telecommunications companies, the automotive industry and energy service providers. Over 500 employees in 6 subsidiaries work together to ensure state of the art solutions for our clients. We are looking for new colleagues in Qualysoft teams for diverse projects providing continuous learning opportunities. Our common goal is to provide honesty, development and a stable background while getting to know the latest technologies. We are waiting for your application for the position below!

Test Automation Engineer (C#)

A pozícióhoz tartozó feladatok:

  • .NET / C# modulokhoz automatizált tesztek implementálása
  • .NET / C# teszteszközök fejlesztése és karbantartása
  • Részvétel a tesztstratégia kidolgozásában Vezetői tanácsadó rendszer-hez (DAS – Driver Advisory System)
  • Teszt környezet kiépítése
  • Teszt specifikációk készítése

Szakmai elvárások:

  • Felsőfokú műszaki végzettség
  • .NET / C# tesztelésben szerzett tapasztalat
  • Teszt stratégiák és teszt tervek készítésében szerzett tapasztalat
  • Törekvés a tesztelési folyamatok folyamatos javítására
  • Gyors helyzetfelismerés, strukturált gondolkodás, önállóság
  • Jó kommunikációs készség, dinamikus munkatempó
  • Nemzetközi környezetben való kooperációs készség
  • Folyékony angol nyelvtudás

Szakmai előnyök:

  • Java technológiai ismeret és benne szerzett tesztelési tapasztalat
  • Frontend fejlesztői tapasztalat
  • Tapasztalat CI / CD rendszerekkel
  • Jártasság vezetőtámogató rendszerek tesztelésében

Lokáció:

Budapest

Jelentkezel? További információra van szükséged? Keress bizalommal!

Fehér Anna

anna.feher@qualysoft.com

+36 70 199 5870

Ref.:729